Najlepsze projektory do kina domowego, gamingowe w 2021 roku [AKTUALIZACJA 5 stycznia 2021 r.]

Siedzisz przed telewizorem, oglądasz film, grasz w ulubioną grę i przychodzi ci do głowy, że wyświetlany obraz mógłby być większy.

Jeśli masz w domu wolną dużą ścianę, w wersji a la polonaise wisi na niej obraz jelenia na rykowisku, w wersji nowoczesnej replika Kandinsky’ego, a już ci się opatrzyło, rozejrzyj się za projektorem do kina domowego.

Rozglądając się, zdziwisz się, bo dobrej klasy projektor potrafi kosztować mniej niż dobrej klasy telewizor

Epson EH-TW750, do kina domowego, 3400 ANSI, cena: ok. 3290 zł

Epson EH-TW750, do kina domowego, 3400 ANSI, cena: ok. 3290 zł

Po pierwsze – rozdzielczość

Najważniejszym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę, to rozdzielczość obrazu. Rozdzielczość równa się w dużym uproszczeniu jakości, w jakiej będzie wyświetlany obraz z projektora.

Większość nowoczesnych projektorów pracuje w rozdzielczości 1080 pikseli, czyli full HD. W tej samej rozdzielczości dostępna jest większość dzisiejszych telewizorów, więc kupując projektor – powiększasz ekran bez utraty jakości obrazu.

Do małych pomieszczeń powinna wystarczyć rozdzielczość 720 pikseli.

Kolejnym parametrem, którego nie wolno pominąć przy wyborze projektora do kina domowego, jest kontrast, czyli sposób w jaki sposób projektor odtwarza czerń i biel. Tych kolorów lampa lub laser projektora nie emituje i wytwarza je z produkowanych kolorów podstawowych. Zatem im większy kontrast, tym lepsze odwzorowanie, rozgraniczenie czerni i bieli.

Jasność obrazu podawana w ANSI lumenach także jest ważna, ale nie należy aż tak się do tej wartości przywiązywać, ponieważ zbyt duża spowoduje, że w niektórych pomieszczeniach obraz może wyglądać na sprany lub wyblakły.

Światło z projektora potrzebuje miejsca na dotarcie do ściany. Jeśli masz dużo miejsca, pasuje większość urządzeń. Jeśli zaś niewiele, na sklepowych półkach znajdziesz projektory rzucające obraz z odległości kilkudziesięciu centymetrów – projektory krótkoogniskowe.

Dobry projektor gamingowy odznacza się częstotliwością odświeżania powyżej 120Hz. Ta informacja niestety nie zawsze znajduje się w specyfikacji technicznej projektorów. Poza tym do gier potrzebujesz minimum 1080 pikseli rozdzielczości, by żadne szczegóły w grze cię nie ominęły. Nie wolno pominąć wysokiej (3000 ANSI) jasności, jeśli grasz w ciągu dnia.

Polecane projektory do kina domowego i gier

Epson EH-TW750

Łatwe podłączenie odtwarzaczy multimediów, konsol do gier, innych urządzeń, dzięki dwóm wejściom HDMI. wbudowanej funkcji Miracast.

Korzystanie z projektora domowego nie powinno być trudniejsze od obsługi telewizora. Ten projektor nie stwarza żadnych problemów i można go szybko skonfigurować dzięki takim funkcjom jak korekcja zniekształceń trapezowych.

Zastosowanie: kino domowe
Rozdzielczość: Full HD
Jasność: 3400 ANSI
Kontrast: 16000: 1
Wielkość ekranu: do 300 cali
Odległość projekcji: 1,02 m – 1,23 m
Głośnik: wbudowany: wbudowany

(Odwiedzono 221 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Przeczytaj też: